Zazimovanie záhrady: Ochrana rastlín a zazimovanie muškátov
Skôr než dorazí prvý mráz, je rozumné pripraviť svoju záhradu na zimu. Včasnými opatreniami môžete účinne ochrániť stromy a ďalšie rastliny pred snehom a mrazom. V tomto článku sa dozviete, ako správne zazimovať záhradu a na čo si dať pozor. S našou príručkou na zazimovanie záhrady budete mať všetko pod kontrolou.
Ako pripraviť záhradu na zimu: Zazimovanie muškátov, záhonov a nábytku
Pripravte svoju záhradu na zimu: Chráňte záhony, nábytok a rastliny pred poškodením mrazom. Zároveň tak ideálne pripravíte záhradu na nadchádzajúcu jar. Keďže mnohé rastliny nie sú odolné voči zime, hrozí riziko poškodenia chladom a mrazom.
Preto je dôležité rastliny zazimovať, napríklad zakrytím a mulčovaním. Lístie alebo mulč ochránia pôdu pred eróziou a zachovajú dôležité živiny, ktoré budú na jar nevyhnutné. Tým si zároveň ušetríte zvýšenú prácu s údržbou na jar. Okrem toho obmedzíte prezimovanie škodcov, ktorí sa na jar často premnožujú. Záhradný nábytok a náradie môže byť poškodené mrazom a snehom tiež, preto je dôležité ich správne uskladniť a zabezpečiť vhodné krytie. Tým predĺžite ich životnosť a udržíte ich v dobrom stave.
Kedy by ste mali pripraviť záhradu na zimu?
Otázka, kedy je najlepší čas na zazimovanie záhrady, je kľúčová, pretože správny termín zabezpečí, že všetky rastliny prečkajú zimu bez problémov. Ak sa pýtate: „Kedy začať s prípravou záhrady na zimu?“, odporúčame začať na jeseň, od skorých do neskorých mesiacov, predtým než sa objaví prvý mráz. Dôležité je zároveň zohľadniť aj miestne poveternostné podmienky. Vo všeobecnosti teploty začínajú klesať v septembri a októbri, a to je ideálny čas na strihanie trvaliek a čistenie záhradného nábytku. Mimoriadnu pozornosť si vyžadujú mrazuvzdorné vodovodné potrubia a citlivé rastliny, ktoré by mali byť zabezpečené do konca novembra, keď je riziko mrazov výrazne vyššia. Zazimovanie hortenzie v kvetináči by malo začať už v októbri, a zazimovanie muškátov odporúčame vykonať ešte pred príchodom prvých mrazov, najneskôr na začiatku novembra.
Mnohé rastliny sú voči miernemu mrazu odolné. Predtým, než rastliny zakryjete, počkajte, kým teploty pravidelne neklesnú pod 5 °C. Na ochranu citlivých rastlín použite ochranné obaly alebo netkanú textíliu. Ak chcete ochrániť rastliny pred zimným chladom, môže byť dobrým riešením inštalácia záhradného vykurovania. Nezabudnite ani na mulčovanie pôdy okolo rastlín – to pomáha udržať stabilnú teplotu pôdy a zadržiava vlhkosť. Záhradný nábytok a náradie uložte na suché miesto, kde nehrozí mráz.
Pri zazimovaní záhrady nezabúdajte ani na zazimovanie trávnika. Tesne pred nástupom zimy by sa mal trávnik ešte raz pokosiť, pričom tráva by mala byť o niečo vyššia. Tým zabezpečíte dostatočný prísun svetla pre trávu počas zimných mesiacov. Dôležité je tiež odstrániť z trávnika všetko lístie, aby trávne porasty dostávali dostatok svetla. Pomocou rýľa alebo noža na trávne okraje môžete upraviť okraje trávnika, čím zabránite jeho prerastaniu do záhonov.
Tip: Ako vytvoriť a kreatívne upraviť záhon sa dozviete v našom blogovom článku, kde nájdete inšpirácie a praktické tipy.
Designed by Freepik
Zazimovanie záhrady: Kontrolný zoznam
Ako pripraviť svoju záhradu na zimu? Nižšie sme pre vás pripravili kontrolný zoznam, ktorý zahŕňa kroky na zazimovanie vašej záhrady, záhonov, záhradného nábytku, techniky a rastlín.
- Zazimovanie rastlín
Citlivé rastliny na mráz je vhodné obaliť jutou, špeciálnymi ochrannými rohožami alebo netkanou textíliou. Rastliny v kvetináčoch by mali byť umiestnené v svetlej a suchej miestnosti, pričom pôdu je dobré pokryť kôrovým mulčom. Jesenné lístie je ideálnym materiálom na ochranu citlivých rastlín. Tropické a stredomorské rastliny v kvetináčoch by mali prezimovať v chladnej miestnosti. Ak nemáte inú možnosť, umiestnite rastliny blízko seba pri stene domu a ich koruny a kmene prikryte lístím alebo netkanou textíliou. Kvetináče môžete obaliť kokosovými rohožami alebo ľanom, pričom ich umiestnením na polystyrén zaistíte výbornú izoláciu a ochranu pred chladom.
Mladé stromy sú veľmi citlivé na mráz, preto je dobré ich obaliť izolačnými bambusovými rohožami. Mrazové trhliny na kôre mladých stromov možno predísť natretím kmeňa bielou farbou. Alternatívne sa môžu použiť aj bambusové alebo jutové rohože.
Pred príchodom zimy je potrebné odstrániť tzv. ovocné mumifikáty – zhnité alebo hubami napadnuté staré plody na ovocných stromoch. Tieto mumifikované plody patria do komunálneho odpadu, nikdy nie na kompost, pretože spóry húb sa môžu z kompostu ďalej šíriť.
- Ako pripraviť záhony na zimu
Na ochranu záhonov pred mrazom rozložte na ich povrch vrstvu mulču alebo lístia. Pri zeleninových záhonoch odstráňte zvyšky starých rastlín a prekyprite pôdu. Pre zlepšenie kvality pôdy môžete vysiať zelené hnojenie. Kvety na kvetinových záhonoch je tiež potrebné zazimovať, aby nedošlo k ich poškodeniu mrazom. Nezabudnite zrezať trvalky, pričom niekoľko z nich môžete ponechať ako zimný úkryt pre hmyz. Zdravé trvalky ponechajte pokojne na mieste, pretože chránia korene pred mrazom.
Odkvitnuté trvalky zrežte nožnicami na kvety približne desať centimetrov nad povrchom pôdy, čím podporíte ich silný rast na jar. Rastliny ako kokardové kvety alebo slézy by sa mali orezať čo najskôr, čím predĺžite ich životnosť. Zimovzdorné trvalky, napríklad taričky a zlaté jahody, netreba rezať, pretože aj v pochmúrnych zimných mesiacoch pridávajú do záhonov trochu zelene.
- Uskladnenie záhradného nábytku
Záhradný nábytok je len zriedka odolný voči zime, a to najmä v prípadoch, keď je vyrobený z fosforizovanej ocele alebo polyratanu. Pred jeho uskladnením je potrebné nábytok očistiť od nečistôt a uložiť ho na chránené miesto, napríklad do záhradného domčeka, ktorý nie je vystavený intenzívnemu kúreniu. Ak nemáte dostatok miesta v interiéri, ochráňte nábytok špeciálnymi krytmi, ktoré pevne upevníte. Dôležité je, aby kryty neboli vzduchotesné, čím zabránite kondenzácii vlhkosti, ktorá by mohla poškodiť nábytok.Kovové pánty ošetrite trochou oleja, aby ste zabránili ich hrdzaveniu. Kvetináče, ktoré zostávajú vonku, vyprázdnite a vyčistite, aby sa predišlo poškodeniu mrazom.
- Zazimovanie závlahy a vypúšťanie jazierok
Aby ste predišli škodám spôsobeným mrazom, vypustite všetky hadice a vodovodné potrubia. Nezabudnite ani na dažďové sudy, ktoré treba vyprázdniť a následne prikryť. Zároveň zazimujte vonkajší vodovodný kohútik tak, aby studené teploty nemali šancu zamraziť zvyšky vody v potrubí. Voda môže preniknúť aj do muriva, poškodiť izoláciu či omietku, čo môže viesť k vysokým nákladom na opravy. Alternatívne môžete nainštalovať mrazuvzdorné vonkajšie kohútiky. Polievacie krhly vyprázdnite a uskladnite v záhradnom domčeku alebo pivnici.
Čerpadlá do jazierka musia byť chránené pred mrazom – ešte pred príchodom mrazov ich vypnite a úplne vypustite prívod aj odtok vody. Čerpadlo samotné však nenechávajte úplne suché, inak by sa mohlo prehriať a poškodiť. Na čistenie jazierka použite čistiace pomôcky na odstránenie lístia, čím zabezpečíte voľné plochy na hladine v prípade, že máte v jazierku ryby. Ryby sa počas zimy presúvajú do najhlbších častí vody a upadajú do zimného spánku, počas ktorého nepotrebujú potravu. Napriek tomu dbajte na to, aby jazierko úplne nezamrzlo, pretože by rybám hrozilo udusenie. Na hladinu umiestnite tzv. plaváky proti zamŕzaniu, ktoré udržia časť jazierka nezamrznutú.
- Údržba záhradného náradia
Pred uskladnením záhradného náradia na mieste, kde nehrozí mráz, ich dôkladne očistite a ošetrite olejom, napríklad ľanovým olejom. Skontrolujte pergoly a ploty ešte pred príchodom mrazov. Aby sa drevené rukoväte náradia nenasiakli vlhkosťou a nezačali praskať, je nevyhnutné ich skladovať na suchom mieste. Po úplnom vypustení vody z hadice ju zrolujte a uložte na hadicový vozík na bezpečné skladovanie.
- Zabezpečenie posypového materiálu
Na zľadovatené chodníky a príjazdové cesty nepoužívajte posypovú soľ, ktorá škodí životnému prostrediu a môže trvalo poškodiť rastliny. Soľ sa roztápajúcim snehom alebo dažďom vsakuje do pôdy, kde ničí mikroorganizmy. Namiesto toho si zaobstarajte piesok alebo štrk. Hrubozrnné materiály zabezpečia protišmykový povrch a znížia riziko pošmyknutia. Štrk môžete po zime pozbierať a opakovane použiť aj v ďalších rokoch. Piesok je možné po zime zhrnúť do trávnika alebo blízkych záhonov, kde sa ekologicky rozloží.
Tip: Viac o tom, ako pripraviť a upraviť záhradu na zimu, sa dozviete tu. Popustite uzdu svojej kreativite a upravte si záhradu počas zimného obdobia podľa svojich predstáv.
Zhrnutie: Výhody zazimovania vašej záhrady
Prípravou záhrady na zimu získate množstvo výhod, ktoré oceníte nielen počas zimných mesiacov, ale aj v nasledujúcej záhradkárskej sezóne. Na jednej strane predĺžite životnosť citlivých rastlín vďaka ochranným opatreniam proti mrazu. Trvalky či rastliny v kvetináčoch zimu lepšie prekonajú a na jar budú silnejšie rásť. Na druhej strane vám včasné zazimovanie ušetrí peniaze a čas na jar. Ak nedôjde k mrazovým škodám na záhradnom nábytku, rastlinách a zavlažovacích systémoch, vyhnete sa nákladným opravám.
Zakrytím a mulčovaním záhonov efektívne chránite pôdu, ktorá si tak uchová dôležité živiny. Zvyšky rastlín a zelené hnojenie obohacujú pôdu, čím sa zvyšuje jej úrodnosť na dlhšiu dobu.