Kedy strihať živý plot?

22.11.2024
7 min.
Od redakcie StavbaEU.sk

Správny čas pre strihanie živého plotu zohráva kľúčovú úlohu, pretože podporuje rast a udržuje živý plot zdravú. Dôležité je tiež dodržiavať zákonné požiadavky. Prečítajte si, kedy a ako môžete strihať živé ploty.

Osoba strihajúca živý plot záhradnými nožnicami.

Designed by Freepik

Právne odporúčanie

Kedy je dovolené strihať živý plot, môže závisieť od miestnych predpisov a lehôt, ktoré je potrebné dodržiavať.

Zohľadňovanie obdobia vegetačného pokoja

Pri otázke „Kedy môžem rezať živý plot“ je dôležité zohľadniť obdobie vegetačného pokoja rastlín. Najvhodnejší čas na prvý rez živých plotov je zvyčajne v mesiacoch marec a apríl, pretože väčšina rastlín je ešte v pokojovej fáze, a tento rez podporuje ich zdravý rast. Druhý rez sa odporúča na jeseň, v mesiacoch september a október, keď sa rastliny pripravujú na zimný pokoj. Je dôležité, aby sa jesenný rez vykonal včas, ešte pred príchodom mrazov, aby mali rastliny čas na zotavenie.

Strihanie živých plotov je vhodné vykonávať mimo hniezdnej sezóny vtákov. Zákon však povoľuje šetrné strihanie, pokiaľ tým nie je narušené blaho voľne žijúcich živočíchov. Odporúča sa tiež overiť miestne predpisy, ktoré môžu obsahovať ďalšie podrobnosti alebo výnimky.

Kedy môžete strihať jednotlivé typy živých plotov? Nižšie sme pre vás pripravili tabuľku s najdôležitejšími informáciami o strihaní rôznych typov živých plotov. Všeobecne však platí, že listnaté živé ploty môžete strihať na začiatku jari alebo po opadaní jesenného lístia. Ihličnaté živé ploty by sa mali strihať vždy na jar, aby sa podporil ich pravidelný rast. Po strihaní je dôležité živý plot dostatočne zaliať, aby sa rastliny mohli zregenerovať. Na to sú ideálne niektoré zavlažovacie systémy. Pri intenzívnom raste je užitočné tiež hnojenie po zastrihnutí živého plotu.

Osoba strihajúca živý plot za slnečného dňa.

Designed by Freepik

Optimálne časy na strihanie živého plotu

Strihanie živého plotu na jar a v lete

Správne načasovanie zastrihávania živých plotov ako elementárnej súčasti údržby záhrady môže mať pozitívny vplyv na zdravie rastlín a fázu ich rastu. Živé ploty je najlepšie strihať na jar a v lete. Je dôležité poznamenať, že strihanie živých plotov na jar by sa malo v ideálnom prípade uskutočniť koncom februára a začiatkom apríla, predtým ako živý plot opustí fázu pokoja. Stimuluje sa tým nový, zdravý rast. Kvitnúce živé ploty, ako napríklad forzýtie, by sa mali strihať vždy po odkvitnutí, aby sa zabezpečilo, že nasledujúci rok budú kvety v plnom kvete.

Najlepší čas na strihanie živých plotov v lete je júl až august - po skončení vegetačného obdobia. Pomáha to udržať živý plot v dobrej kondícii a pôsobiť proti nadmernému rastu. Letným strihaním sa tiež upravuje nedostatočná cirkulácia vzduchu a znižuje sa riziko ochorenia rastlín. Strihaniu živého plotu by ste sa mali vyhnúť v horúcom počasí, aby rastliny neboli vystavené ďalšiemu stresu. Mierne teploty sú na letné strihanie ideálne.

Posledný strih pred nástupom zimy

Živé ploty sa strihajú naposledy na jeseň. V ideálnom prípade by sa mal vykonať koncom septembra. Rastliny tak majú dostatok času na regeneráciu pred začiatkom mrazov. Teraz je ten správny čas na prípravu živého plotu na zimu a zabezpečenie zdravého rastu v nasledujúcom roku. Teploty by sa nemali ignorovať; počasie by malo byť stále mierne, aby sa zabránilo dodatočnému stresu pre rastliny. Strihanie živých plotov počas mrazivých dní môže rastliny poškodiť.

V ideálnom prípade by ste na strihanie živého plotu mali používať nožnice na živý plot. Akumulátorové nožnice na živý plot sú ideálnou voľbou, ak sa chcete vyhnúť nebezpečenstvu potknutia tým, že nepoužívate káble. Správny nástroj na strihanie živých plotov vždy závisí od typu a veľkosti živého plotu. Napríklad pri menších prácach môžete pracovať precízne s mechanickými nožnicami na živý plot. Jeho výhodou je bezhlučný a energeticky úsporný účinok. Na druhej strane pri stredne veľkých a väčších živých plotoch je najlepšie použiť nožnice na živý plot s elektrickým pohonom, ktoré sú k dispozícii s batériou alebo káblom a pracujú veľmi efektívne. Ak je potrebné upraviť väčšie živé ploty, odporúča sa použitie benzínových nožníc na živý plot. Nevyžadujú zdroj energie a dosahujú vysoký výkon.

Živé ploty by sa nemali strihať počas zimných mesiacov. Na jednej strane môže mrazivé počasie rastliny poškodiť a na druhej strane ohrozujete svoje rastliny tým, že zvyšujete ich náchylnosť na choroby, pretože pri veľkom chlade je takmer nemožné zotaviť sa zo strihania.

Strihanie rôznych živých plotov: Na čo si dať pozor

Živé ploty vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa nielen správnu frekvenciu strihu, ale aj rešpektovanie špecifických požiadaviek jednotlivých druhov. Nesprávny zásah môže nielen poškodiť estetiku plotu, ale aj negatívne ovplyvniť jeho zdravie alebo narušiť životné prostredie živočíchov. Nižšie nájdete prehľad odporúčaných postupov pre rôzne druhy živých plotov, vrátane tipov na optimálnu starostlivosť a strih.

Typ živého plotu

Počet strihov za rok

Špecifikácie
Tuje

2x ročne

Vyhnite sa príliš intenzívnemu tvarovaniu.

Ligurček lekársky

2x ročne Dobre znáša aj výraznejšie tvarovanie.
Vavrínovec lékársky 1x ročne (vo februári) Odporúča sa strihať ručnými nožnicami, aby sa nepoškodili listy.

Hrab obyčajný

2x ročne

Výraznejšie tvarovanie tiež dobre znáša.

Buk lesní

2x ročne Znáša výraznejšie tvarovanie.
Zlatovka

1x ročne

Po odkvitnutí koncom apríla orežte konáre.

Blízky záber na hustý, zdravý živý plot.

Záver

Správny čas je nevyhnutný na to, aby rastliny živého plota zdravo rástli, no zároveň je potrebné dodržiavať aj lokálne zákonné predpisy. Treba brať do úvahy obdobie hniezdenia vtákov, preto je najlepšie strihať živý plot na jar a na jeseň. Vo všeobecnosti platí, že živý plot by ste mali zastrihnúť skôr, než sa objavia prvé výhonky, teda na jar. Aby sa rastlinám dobre darilo, boli málo náchylné na choroby a zároveň pôsobili atraktívne, dbajte na to, aby počas strihania živého plota boli čo najnižšie teploty.

Produkty vzťahujúce sa k článku

Súvisiace články

© 2007 - 2025 StavbaEU.sk